Čokoláda

Kakao jako základ čokolády

Kakao jako základ čokolády? K tomu, aby kakao bylo základem čokolády tak, jak si ji představíme  zabalenou v obchodě, vedla dlouhá cesta. Pojďte chvilku cestovat časem s námi :).

Již staří Aztékové věřili, že v kakau je obsažena část boha a od svého tradičního nápoje očekávali přísun energie a síly. První zmínky o kakaovníku jsou staré více jak 2000 let, ale teprve až Aztékové a Mayové začali jeho plody více využívat. Nápoj, který z plodů kakaovníku připravovali se s tím dnešním ale vůbec nedá srovnávat. Aztékové svůj božský nápoj nedochucovali cukrem, ale chilli kořením, pepřem  nebo voňavou a sladkou vanilkou. Nápoj byl velmi silný, hořký a pěnivý.

V 7. až 16. století  bylo kakao natolik vzácné, že bylo dokonce používáno jako platidlo a označováno za „hnědé zlato“.

Kakao v Evropě a vznik pochutiny

Později se kakao dostalo do Evropy (přibližně počátkem 16. století). Evropanům v hořké podobě zpočátku vůbec nechutnalo. Teprve přidáním medu vznikl oblíbený a čerstvě připravovaný nápoj, horká čokoláda.

Na mléčnou a hlavně tabulkovou čokoládu v dnešní podobě si ale lidstvo muselo počkat až na konec 19.století.

I v čokoládě ale najdete rozdíly

Dnes je čokoláda jedna z nejoblíbenějších pochutinek na světě. V kvalitě čokolády jsou ale obrovské rozdíly. Bohužel masově produkovaná čokoláda má řadu nedostatků. Při její výrobě jsou často používány postupy, které kakau nesvědčí a s původní pochutinou mají pramálo společného.

Často dochází k znehodnocení kvalitních surovin již při pražení kakaových bobů. Například vysokou teplotou pražení kakaových bobů (někdy i nad 180°C), následným nevhodným zpracováním – mícháním kakaových bobů s rafinovným cukrem, aditivy, mléčným práškem, tuky, konzervanty a jinými složkami, Z původních hodnot pak prakticky nezbývá  nic. Naopak, díky cukrům a aditivům se čokoláda stává jen sladkostí bohatou na prázdné kalorie.

 Jakou kvalitu můžete najít u čokolády MOONA?

Při výrobě čokolády  MOONA jsme zvolili tu nejlepší cestu využití pravých hodnot kakaa. Pro zachování všech živin, která nám příroda ve formě kakaových bobů poskytuje, je nejlepší konzumovat kakao v co nejčistší podobě. Čokoláda MOONA je proto vyráběna ručně, a je uplatněn princip zpracování bean to bar. Navíc je slazena kokosovým cukrem, který je výživný, zdravý, bohatý na draslík, hořčík, železo, zinek, síru a měď. Kokosový cukr má nižší glykemický index, než klasický bílý rafinovaný cukr.

Proces výroby

Ale pojďme se na celý proces vzniku naší čokolády podívat zblízka. Kakaové boby, které u naší výroby bean to bar používáme, pocházejí z Kolumbie, kde je s láskou pěstují nejen ekologicky, ale v té nejlepší BIO kvalitě na rodinné farmě Justiana Suaréze. A zpracování bean to bar znamená, že zpracování od kakaového bobů až po tabulku čokolády máme ve své režii. Díky tomu můžeme mít celou výrobu čokolády pod kontrolou, můžeme ovlivnit chuť kakaa, kvalitu pražení bobů, způsob slazení, příchuť, apod. Žádné vzácné složky nám z našich kolumbijských bobů neuniknout. Ani fantastické a jedinečné kakaové máslo. To je totiž úžasným nosičem účinných látek do organismu a podporuje jejich vstřebávání.

Co jste možná o kakau nevěděli:

Kakao se řadí mezi superpotraviny, obsahuje přibližně přes 300 pro tělo blahodárných látek.  Obsahuje také široké spektrum minerálů, vitamínů a antioxidantů. Dále je skvělým zdrojem železa, hořčíku, kvalitních flavonoidů a antioxitandů.

Kvalitní kakao a čokoláda mohou vašemu tělu poskytnout řadu blahodárných účinků, z mnoha zmiňujeme ty nejzajímavější:

  • Dokáže vylepšit náladu
  • Působí preventivně proti srdečním chorobám
  • Pozitivně stimuluje nervový systém, uvolňuje, navozuje pocit štěstí
  • Je pro vaše tělo silným antioxidantem
  • Působí jako přírodní afrodiziakum
  • Působí i jako antivirotikum či antidepresium

A jak je to tedy s čokoládou nízké kvality? Které nevhodné procesy ji při zpracování znehodnotí?

Nekvalitní čokoláda vychází z nevhodných surovin a potřebuje velkou řadu úprav. Nejméně kvalitní kakaové boby procházejí v první řadě procesem alkalizace. Je to chemický proces, kdy se boby, kakaová hmota či kakaový prášek namočí do zásaditého činidla, alkalické soli. Důvodem tohoto procesu je úprava nekvalitní suroviny do poživatelné podoby. Alkalizovaná čokoláda se pozná podle příliš tmavé barvy konečného produktu, čokolády. Bohužel tímto procesem vzniká z kakaa tzv. „mrtvá hmota“, která neobsahuje původní kvalitní výživné složky rostliny.

Druhým velmi častým nevhodným procesem zpracování je extrakce kakaového másla. Je to velmi cenná surovina pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Nekvalitní čokoládu tedy poznáte i podle malého obsahu kakaového másla či nahrazení jiným tukem, převážně palmovým olejem.

Když to shrneme, co vám vlastně nabízíme my?

V naší čokoládě MOONA vám nabízíme to nejlepší, co jsme do ní mohli vložit.  S pečlivostí vybrané kakaové boby, precizní zpracování od plodu až po výsledný produkt. Všimněte si na obrázku úplně jiné struktury a barvy čokoládové hmoty, než na jakou jsme zvyklí. Všechny živiny jsou zde zachovány a čokoláda doslova „dýchá“. Nic jsme v této lahůdce nezničili, nic neodebrali, nic nevhodného nepřidali. Tedy kromě lásky, se kterou to děláme.

Ale aby to nebylo přesto málo, přidali jsme ještě něco navíc. Vitamíny, antioxidanty a kolagen. Pro krásu a zdraví. Ale o tom podrobně až příště.

Vaše Jana Knobloch

 

Napsat komentář