Káva

Káva – mnohem lepší, než její pověst

Káva – mnohem lepší, než její pověst. O kávě panují ve společnosti různé názory. Někdo na kvalitní kávu nedá dopustit, někdo je přesvědčen o jejím negativním vlivu na organismus.

Každý si asi musí udělat názor sám, nám se na kávě líbí řada jejích pozitivních vlastností.

 

Bez kávy ráno nefunguju 😊

Spousta z nás už někdy tuto větu prohlásila. Ano, káva, neboli Coffea Arabica je oblíbená po celém světě pro své povzbuzující účinky. Původní odrůdy pochází z Etiopie a africké kmeny  kávová zrna rozemílaly a používaly odpradávna jako povzbuzující kaši pro bojovníky.   V šestém stolení pak kávové odrůdy byly kultivovány v Jemenu, praženy a byl připravován první nápoj. Arabové postupně zdokonalili pražení kávy a ve 13.století měl nápoj podobu dnešní kávy. Poté se rozšířila káva do celého světa. Z Arabského světa se přenesl i název ARABICA.

Dnes se nejvíce odrůda Arabica pěstuje nejen v zemi původu v Africe, ale hojně i v Jižní Americe.

 

Káva a náš organismus

V průběhu mnoha let a staletí lidé pozorovali pozitivní účinky kávy na svůj organismus. Pokud se káva pije v rozumném množství a ve výborné kvalitě, může mít na tělo nejen povzbuzující účinky, ale zároveň napomáhat zdraví a vitalitě.

Dle současné  legislativy EU u bylinek a bylinných produktů, pochutin a potravin nesmíme uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku, byť pomáhaly po staletí. Nesmíme již ani uvádět vědeckými výzkumy prokázané účinky, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.  Pokud bychom ale mohli použít domněnky vlivu na tělo,  domnívali bychom se, že káva může napomáhat trávení, chránit játra a slinivku břišní a pravděpodobně může napomáhat snižovat riziko Parkinsovy a Alzheimerovy choroby.

 

Kofein a teofylin

Kromě hlavní účinné látky kofeinu, obsahuje zrnková káva i teofylin. Co tyto dvě hlavní složky obsažené v kávových pecičkách vlastně umí?

Kofein je alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu, dočasně potlačuje únavu a navozuje bdělost, zvyšuje pozornost a poskytuje tělu krátkodobou euforii.

Věděli jste, že kofein může i zlepšit u astmatiků dýchání? Kofein totiž zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém /bronchodilátor/.

Teofylin je další alkaloid přítomný v kávě. V případě astmatu má ještě větší vliv než kofein. Přímo působí na svaly ve stěnách průdušek, tzv. Bronchů.  Při astmatickém záchvatu jsou bronchy staženy a kofein spolu s teofylinem je uvolňují. Teofylinové preparáty jsou proto součástí antiastmatik.

 

Báječné antioxidanty

Káva obsahuje i další látky prospěšné organismu. Například kyselina kávovou, flavonoidy a třísloviny, které mají navíc antioxidační účinek. Antioxidanty spolehlivě chrání zdravé buňky v těle. Zabraňují poškození buněk, které je většinou způsobeno tzv. volnými radikály. Výsledkem mohou být nemoci, jako je vysoký krevní tlak, demence, zhoršené vidění a další. Antioxidanty všeobecně chrání zdravé buňky orgánů před útoky volných radikálů a snižují rizika chorob.

 

Jsou nějaké negativní vlivy na organismus při pití kávy?

Pochopitelně i ty mohou být. Většinou když to s kávou přeženeme. Asi nejslavnějším příkladem nadměrné konzumace kávy byl velikán francouzské literatury Honoré de Balzac. Za den dokázal vypít až 60 šálků kávy. Byla pro něj hnacím motorem, inspirací.

Při takovéto nadměrné konzumaci se pochopitelně zatěžuje tělo, ledviny, zrychluje srdeční tep, nervozita, někdo pociťuje nevolnost žaludku, apod. Ještě v nedávné době panoval názor, že káva podporuje rozvoj některých nemocí, například kardiovaskulární onemocnění, či onemocnění tlustého střeva. Tyto názory však nebyly potvrzeny.

 

Kolik kávy je tedy optimální?

Denní příjem 2-3 šálků kvalitní kávy je pro organismus optimální a v některých případech, o kterých jsme se zmínili výše, i prospěšný.  Vybírejte vždy kvalitní, nejlépe ručně praženou kávu od prověřených dodavatelů. Pokud vás občas káva tzv.“tlačí v žaludku“, zaměřte se při výběru kávy na tu, která má nižší aciditu (kyselost).

Pokud trpíte na srdeční arytmie, nemusíte se prožitku z kávy zříkat. Jen volte kávu s nízkým obsahem kofeinu, či bezkofeinovou.

 

Proč se káva pije po jídle?

Káva je mírně hořké chuti. Podílí se na tom karamel, melanoidiny, různé aromatické sloučeniny a v menší míře i sám kofein. Hořké látky a kyselina chlorogenová mají obecně povzbuzující účinek na chuť k jídlu a trávení, protože zvyšují sekreci žaludečních šťáv. Káva sama o sobě aktivuje střevní svaly, a tím také podporuje pohyb střev. Nyní jistě po obědě oceníte šálek výborné, kvalitní, dobře upražené a voňavé kávy.

Zajímavost na závěr

Pokud potřebujete hned po ránu kávu, abyste mohli fungovat,  jste v této zemi v dobré společnosti. Podle některých studií je Česká republika na 8. místě v Evropě ve spotřebě kávy.

Přejeme vám krásný prožitek při každém šálku, třeba právě i z naší nabídky.

 

Nelly Knobloch

 

 

 

Napsat komentář