Čokoláda, Kolagen

KOLAGEN, pomocník nebo jen módní záležitost?

Kolagen, pomocník nebo jen módní záležitost?  Může nám opravdu potravinový doplněk pomoci? Názorů na kolagen je řada, druhů a způsobů zpracování také. Velké účinky na organismus však může mít jen některý, převážně  kolagen speciálně upravený.

Pojďme se na to co je vlastně kolagen podívat zblízka.

Kolagen je bílkovina nejvíce rozšířená v lidském těle. Je to takový základní kámen pro stavbu kostí, svalů, šlach, vazů a kůže.  Od 25. roku se však jeho produkce v těle začíná snižovat. Přibližně kolem čtyřicítky pak stav kolagenu klesá rychleji, než ho tělo dokáže vyprodukovat. První známky poklesu jsou pak vidět nejvíce na kůži. Pokožka začíná ztrácet svou pružnost, elasticitu, začíná být lehce ochablá a vytváří první jemné vrásky. Nedostatek kolagenu však můžeme v lidském těle vnímat i jako častější či chronický výskyt bolestí svalů a kloubů, únavu či pomalé hojení ran a oděrek. Dalším projevem nedostatku kolagenu je padání vlasů a  lámavost nehtů.

Co vše může kolagen v těle ovlivňovat?

Dnes již víme, že dostatek kolagenu dává tělu vše žádoucí. Jeho hlavní funkcí je působit jako pojivo buněk v těle, což znamená, že je důležitým prvkem pro výživu kostí, kloubů, zubů, regeneraci tkání a revitalizaci vlasů a pokožky.  Proces úbytku kolagenu je možné zpomalit konzumací potravin, které přirozenou tvorbu kolagenu podporují, nebo přidáním kolagenových doplňků.

Kolagen z potravinových doplňků může tělu pomoci: 

  • Podporovat správnou funkci kloubů a zmírňovat jejich bolest
  • Zvyšovat elasticitu pokožky a zpomalovat proces stárnutí, pomáhá při boji s akné
  • Zlepšovat kondici střev, snižovat hladinu cholesterolu
  • Detoxikovat tělo a podporovat správnou funkci jater
  • Zpevňovat nehty a podporovat růst vlasů
  • Budovat svaly a spalovat tuk
  • Zlepšovat funkce paměti

Pamatujme si

Kolagen funguje pro tělo jako opora, pro pleť jako výplň. Zpevňuje hluboké vrstvy tkání a svalů, vypíná je. Pleť zbavuje nových vrásek a změkčuje staré, zjemňuje viditelnost strií. Užívání kolagenu zajišťuje rychlejší obnovu kožních buněk.

Ale není to tak jednoduché

Kolagenů je velké množství typů. Nejdůležitější pro lidský organismus jsou kolageny typu I, II a III.

Kolagen I. typu je v našem organismu nejvíce zastoupen. Zaujímá až 90% veškerého kolagenu přítomného v těle. Tento typ kolagenu tvoří tak velké svazky vláken, že jsou viditelné i pouhým okem. To je také důvod, proč je zastoupen především v pokožce, vazech, kostech a šlachách.

Kolagen II. typu  je nejvýznamnější pro správné fungování chrupavky. Na rozdíl od kolagenu I. typu nevytváří tak velké svazky vláken.

Kolagen III. typu je zčásti podobný typu I, ale zásadní rozdíl najdeme v pravidelnosti uspořádání jednotlivých vláken. Tento typ kolagenu tvoří hlavně oporu orgánům z hladké svaloviny, tzn. střeva, žaludek, oči, apod.

Další posouzení kolagenu

Důležitost kolagenu posuzují prodejci různě (podle typu – hovězí, rybí, podle čistoty, podle teploty zpracování, atd.).  To však nejsou zdaleka tak důležité a rozhodující parametry,  jako je chování či „osud“ kolagenu v organismu. Ten je pro podporu našeho těla zcela zásadní. Buď totiž kolagen naším tělem „profrčí“ bez velkého účinku anebo se zapojí do fungování těla.

Pokusíme se to co nejjednodušeji vysvětlit

Kolagenové produkty lze vlastně rozdělit do dvou skupin:

  • Želatiny a přípravky obsahující hydrolyzované kolageny
  • Nativní kolagen s upravenou strukturou pro snadné vstřebání organismem

První skupina má vliv jako potravinový doplněk na klouby a vazy. Druhá skupina má pak vliv na pleť, vlasy, nehty, šlachy a pochopitelně i na klouby a vazy.

K nativnímu kolagenu se vyjadřuje MUDr. Karel Benda, M. B. A. (Pharma News, 2015):

„Ale musí to být nativní kolagen. Víte, kolagen, to je veliká molekula, v přirozeném stavu stočená do trojité šroubovice a spojená do fibril a vláken, případně do sítí, navíc prostoupená a obalená molekulami cukrů a vody. Už zachovat ji v tomto stavu při výrobě je těžké. V organismu pak musí projít žaludkem, odolat kyselinám a enzymům a dostat se bez úhony až k lymfatické tkáni v tenkém střevě. Naštěstí právě ona přirozená, nativní struktura jí v tom pomáhá. To, že je hůř stravitelný, nativnímu kolagenu paradoxně pomůže dostat se tam, kam má.“

 

Jaký kolagen najdete v našich výrobcích, čokoládě a collagen peptide powder

Námi využívaný nativní kolagenový protein VERISOL® s upravenou strukturou od německé společnosti GELITA AG (kolagen, jehož molekulární hmotnost je oproti želatině několika násobně menší) způsobí v organismu navození – orální toleranci. Kolagen dodáme do organismu v malých dávkách. Ty se dostanou do kontaktu s lymfatickými tkáněmi ve střevech, aktivují je a podpoří novotvorbu vlastního kolagenu.

 

Jak se dosáhlo malé molekulové hmotnosti a tedy lepší průchodnosti do organismu?

Kolagenní peptidy VERISOL® jsou získávány specifickou enzymatickou hydrolýzou přírodního kolagenu pomocí enzymu kolagenázy. Jejich molekulová hmotnost je stokrát menší,  přibližně 3.000 Da. Výsledný kolagenní hydrolyzát,  resp. kolagenní peptidy, má stejné aminokyselinové složení jako původní nativní kolagen a obsahuje obzvláště vysoké koncentrace pro kolagen specifických aminokyselin prolinu, glycinu a 4-hydroxyprolinu.

Patentovaný proces enzymatické hydrolýzy umožňuje vznik nízkomolekulárních peptidů, které jsou okamžitě rozpustné i ve studené vodě a mají vynikající vstřebatelnost.  Jejich molekulová hmotnost je definovaná a pokaždé stejná, tím je zaručena jejich dobrá vstřebatelnost.

Co se děje s kolagenními peptidy dále v organismu?

Kolagenní peptidy stimulují buňky, např. chondrocyty a ty pak například  zvyšují syntézu chrupavkového kolagenu typu II (během 11 dnů podávání  kolagenních peptidů dochází až ke zdvojnásobení kolagenních vláken).  Vedle zvýšené syntézy kolagenu způsobené kolagenními peptidy je možno prokázat i zvýšenou syntézu proteoglykanů v buňkách.

Rozhodně tedy užívání vhodných a kvalitních  kolagenových doplňků není jen módní záležitostí, ale má pro tělo pozitivní účinky.

A máme nějaký důkaz, že to funguje?

I na to jsme mysleli, když jsme  vhodný kolagen pro naše výrobky vybírali. A společnost GELITA AG je naprostý profesionál ve svém oboru, Pro svůj patentovaný výrobek VERISOL® provedla 6 nezávislých studií s 430 respondenty. Prokázal se pozitivní vliv orálního užívání v malých dávkách. Prokazatelný vliv na pokožku, nehty, vlasy, úbytek celulitidy mělo používání pouhých 2,5 g VERISOL®.

Výsledek studie vám v krátkosti shrnujeme:
Peronální suplementace specifických kolagenových peptidů má příznivé účinky na fyziologii kůže

Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie

https://www.gelita.com/en/articles-publications, https://www.karger.com/Article/Abstract/351376

Proksch E. · Segger D. · Degwert J. · Schunck M. · Zague V. · Oesser S. bfiliace autorů

a Katedra dermatologie, Univerzita v Kielu, ab CRI, Collagen Research Institute, Kiel, a c Skin Investigation and Technology, Hamburg, Německo; d Katedra buněčné a vývojové biologie, Institut biomedicínských věd, Univerzita v São Paulu, São Paulo, Brazílie

Všeobecně:

Ve společnosti všeobecně panuje názor, že různé doplňky stravy mají vlastnosti proti stárnutí kůže. K tomuto názoru však existuje omezený počet výzkumných studií podporujících tato tvrzení. Cílem našeho výzkumu bylo studovat účinnost kolagenového hydrolyzátu (nadále označujeme CH) složeného ze specifických kolagenových peptidů na biofyzikální parametry kůže související se stárnutím kůže. V této dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo 69 žen ve věku 35–55 let náhodně vybráno k podávání 2,5 g nebo 5,0 g CH nebo placeba jednou denně, po dobu 8 týdnů, přičemž do každé léčebné skupiny bylo rozděleno 23 subjektů.

Objektivně byla naměřena před první peronální aplikací (t0) elasticita kůže, vlhkost kůže, transepidermální ztráta vody a drsnost pokožky) a po 4 (t1) a 8 týdnech (t2) pravidelného příjmu. Elasticita kůže (pro naši studii hlavní ukazatel) byla také hodnocena při sledování 4 týdny po posledním podání CH (t3, 4týdenní regresní fáze).

Závěr: 

Na konci studie vykázala elasticita kůže v obou skupinách dávkování CH statisticky významné zlepšení ve srovnání s placebem. Po 4 týdnech užívání kolagenového hydrolyzátu byla zjištěna statisticky významně vyšší elasticitu kůže u starších žen. S ohledem na vlhkost pokožky a odpařování pokožky bylo možné v analýze podskupin pozorovat pozitivní vliv užívání CH.

V průběhu studie nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

© 2013 S. Karger AG, Basilej

 

Podrobné výsledky studií společnosti GELITA AG pro kolagenní peptidy VERISOL®

https://www.gelita.com/en/products/collagen-peptides/Verisol

https://www.gelita.com/de/produkte-und-marken/kollagenpeptide/verisol

https://www.gelita.com/de/produkte-und-marken/kollagenpeptide

 

 

 

Napsat komentář