Čokoláda, Kolagen

Acai berry – vzdálený příbuzný borůvek

Acai berry 

Acai berry – vzdálený příbuzný borůvek (česky „asaí“) je bobulovité ovoce, které je považováno za jedno z nejzdravějších na světě. Domorodé obyvatelstvo jej označuje za „ovoce bohů“ a od pradávna jej používali jako zdroj energie při lovu, pomáhá totiž zvládat zvýšenou tělesnou aktivitu. Zároveň pozitivně ovlivňuje psychickou zátěž a je tedy velmi vhodné při zvýšeném stresu, studiu apod.

Vzdálený příbuzný borůvek?

Přestože acai nenajdeme v lese jako naše borůvčí, jistá podobnost tady je. Fialové plody štíhlé palmy Euterpe oleracea (kapustoň brazilská) připomínají vzdáleně naše borůvky a patří do stejné skupiny bobulovin jako rybíz, maliny apod.  Zralé plody chutnají velmi podobně jako naše lesní ovoce.

Kde se palmám s plody acai daří nejvíce?

Domovem štíhlé 3-20 metrů vysoké, často více kmenné palmy je Jižní Amerika (Amazonie, Kolumbie, Guyana, Ekvádor a nížiny Brazílie). Kvete a plodí v průběhu celého roku.

Čím je ovoce acai tak výjimečné?

V první řadě je velmi bohaté na aminokyseliny. Aby naše svaly správně fungovaly a výkonnost stoupla, potřebujeme dostatečné množství aminokyselin a esenciálních mastných kyselin. Acaí má obojího vyváženě a pomáhá tak v růstu svalů a spalování tuku.  Dále je plné vitamínů C, A, B, minerálů, flavonoidů a antioxidantů (2x více než naše borůvka), obsahuje resveratrol.

Jaké přínosy má acai při konzumaci pro lidské tělo?

Tato výjimečná kombinace přírodních antioxidantů, aminokyselin, esenciálních mastných kyselin, fytosterolů, vitamínů, minerálů a flavonoidů dělá z acai berry tak trochu superpotravinu.

Jistě už vás napadají všechny přínosy pro organismus. Ano, je jich řada. Acai prostě podporuje zlepšení tělesných funkcí, usnadňuje zpracování potravy, zlepšuje trávení a zeefektivňuje spalování tuků. A vyvozujete správně, při pravidelné a dlouhodobé konzumaci tohoto ovoce dochází k postupnému a zdravému snižování hmotnosti.

Jak dál může acai ovlivnit náš organismus?

Rozhodně může posilovat imunitní systém a přirozenou ochranu před nemocemi. Díky antioxidantům chrání tkáně a buňky v celém našem těle před volnými radikály a tím snižuje míru oxidačního stresu a zamezuje rychlému stárnutí.

Jak jsme již zmiňovali, posiluje životní energii, podporuje mozkovou činnost, a dokonce má afrodiziakální účinky. Ale také napomáhá udržovat hladinu cholesterolu v krvi a zlepšovat trávení.

Shrneme-li si účinky, acai může ovlivňovat: 

  • Posílení životní, psychické a sexuální energie
  • Posílení imunity a ochrana před nemocemi
  • Celkovou detoxikaci organismu, antioxidaci a zmírnění procesu stárnutí
  • Urychlení metabolismu, spalování tuků, zdravý úbytek váhy, posílení svalů
  • Může působit protizánětlivě
  • Udržení organismu v dobrém fyzickém a psychickém zdraví
  • Usměrnění hladiny cholesterolu v krvi, zlepšení trávení

Kdo by acai rozhodně konzumovat neměl?

Vlastně jen ten, komu vyloženě nechutná. Acai nemá žádné vedlejší účinky, či kontraindikace. Je však dobré držet se jako vždy při konzumaci ovoce střídmosti. Přeci jen ovoce obsahuje velké množství fruktózy.

Velmi důležitá je také kvalita acai, jeho původ a čistota. To pravé a poctivé acai má být totiž sklizeno v přirozeném stavu a prostředí a ihned zpracováno. V našich produktech vám „ovoce bohů“ přinášíme v BIO kvalitě. A kam jsme acai přidali? Do čokolády a collagen peptide powder. V obojím vám bude chutnat. Dobrou chuť. 🙂

A jedna zajímavost na závěr:

Vršek palmy se nazývá zelí a upečený se konzumuje. Pražená semena se dají použít jako náhražka kávy.  V domorodé brazilské medicíně se upečené „zelí“ používá jako obklad na štíří štípnutí, šťáva z kmene při bodnutí, štípnutí, rány a krvácení pro své svíravé účinky. Odvar z kořenů pak v Peru používají na léčení malárie a cukrovky.

Napsat komentář